(04563) 6-04-23

(067) 249-86-67

info@belvet.kiev.ua

м. Біла Церква
вул. Клінічна, 6
УкрРуEng
Про компаніюПродукціяНовиниПублікаціїКонтактиВакансії
Новини
Детальніше

Остеобластокластома у собак. Монотерапія препаратом Теранекрон

12.01.2018

Остеобластокластома (ОБК) - гігантоклітинна пухлина, новоутворення скелету, тканинне походження якого ще остаточно не з'ясовано. Часто зустрічається у собак, становить 15% від усіх новоутворень кісткових тканин. Найчастіше локалізується в епіфізах і метаепіфізах трубчастих кісток кінцівок. Хворіють переважно собаки.

Гістогенез ОБК остаточно не з'ясований, але в даний час незаперечний той факт, що ОБК може переродитися в саркому.

При патологоанатомічному дослідженні пухлина має строкато-бурий вигляд через безліч крововиливів і осадження гемосидерину. У товщі новоутворення присутні товстостінні порожнини різного розміру з геморагічним вмістом.

Для ОБК характерний експансивний ріст. Кісткова тканина у міру прогресування розсмоктується.

При мікроскопії визначають два види клітин:

- одноядерні, веретеноподібної форми;

- великі, з великою кількістю ядер (іноді до декількох десятків).

Серед клітин зустрічаються остеоїдні і звапнілі кісткові балки і рубцева сполучна тканина.

Основним симптомом захворювання є виражена і стійка кульгавість. Ділянка ураженої кінцівки припухає, шкіра над пухлиною не змінюється, залишається рухомою. Найближчий до ураження суглоб може містити випіт. Якщо неоплазія досягає суглобову поверхню, то синовія може містити веретеноподібні і гігантські багатоядерні клітини. Іноді виражена атрофія м'язів ураженої кінцівки.

Основним діагностичним методом є рентгенографія ураженої кінцівки в прямій, бічній, а іноді і косій проекціях.

Зазвичай пухлина розташовується в метаепіфізі, досягає суглобового хряща, не переходить на суглоб. Структура кістки змінюється і має пористий характер. Корковий шар стоншується, може не простежуватися. Реакції з боку окістя немає, сусідні ділянки кістки без змін. За літичної форми ОБК може проявлятися крайової дефект кістки з чіткими контурами без реакції окістя. По кістковомозковому каналу пухлина не поширюється.

Відсутність реакції окістя, нерозповсюдження пухлини по кістковомозковому каналу, нормальний стан сусідніх кісткових тканин є основними ознаками для диференційної діагностики ОБК від остеогенних сарком.

При лікуванні ОБК використовують різні методи - хірургічні та комбіновані. Застосовують кюретаж пухлини з заповненням дефекту аутокісткою, резекцію ураженої ділянки кістки. При кюретажі спостерігають часті рецидиви і переродження  ОБК в злоякісну форму.

Метою дослідження було визначення впливу на ОБК препарату «Теранекрон». Для чистоти експерименту ніякі інші протипухлинні препарати і методи не застосовувалися.

В клініку звернулися власники німецької вівчарки (9-місячний пес) зі скаргами на кульгавість лівої тазової кінцівки. При огляді у тварини виявлено збільшення проксимальної частини лівої гомілки. Рухи в лівому колінному суглобі болючі, обмежені.

При проведенні рентгенологічного дослідження хворої кінцівки на медіальній поверхні великогомілкової кістки визначено крайової дефект кістки розміром 18x9 мм, який доходить до суглобового хряща. Реакція окістя не визначалась. У бічній проекції на 30 мм нижче суглобової поверхні виявили пористе новоутворення без кісткових балок розміром 30x15 мм, воно доходило до кістковомозкового каналу. Реакції окістя не відзначено.       

При цитологічному аналізі пунктату виявлені остеобласти, веретеноподібні клітини, гігантські багатоядерні клітини, хрящові клітини.

Встановлено діагноз - остеобластокластома верхньої третини лівої великогомілкової кістки.

Для лікування підшкірно ввели 3 мл Теранекрона. Ін'єкцію повторювали щотижня протягом 2 місяців.

Через 8 тижнів після початку монотерапії Теранекроном функції кінцівки значно покращилися. Кульгавість стала незначною, в основному виявлялася у вигляді «ранкової скутості».

Рентгенологічне дослідження встановило регрес пухлини, зменшення пористого новоутворення. На місці осередків визначалися чітко виражені кісткові балки з нормальною архітектонікою кістки.

Таким чином, крім декларованого в інструкції по застосуванню лікування пухлин молочної залози у собак, Теранекрон може застосовуватися при комплексному лікуванні остеобластокластом.

Препарат має виражену протипухлинну дію, зокрема на остеобластокластоми, він сприяє як зупинці росту пухлини, так і її регресу.

Збільшення терапевтичних доз препарату до 1 мл / 10 кг маси тварини не викликає токсичну дію на організм собаки.