(04563) 6-04-23

(067) 249-86-67

info@belvet.kiev.ua

м. Біла Церква
вул. Клінічна, 6
УкрРуEng
Про компаніюПродукціяНовиниПублікаціїКонтактиВакансії
Публікації
Детальніше

Артрит у собак (остеоартроз)

Строго кажучи, те, що зазвичай власники собак називають артритом, насправді має правильну назву «остеоартроз». Артрит - це ураження суглобу інфекційного або ревматоїдного характеру, зустрічаються такі хвороби досить рідко. Набагато частіше зустрічається остеоартроз - дегенеративне захворювання, що викликає поступове заміщення гіалінового суглобового хряща на неповноцінний у функціональному відношенні волокнистий хрящ. Звичайно, при цьому в суглобі також виникає запалення, але це асептичне, тобто стерильне запалення, що не має відношення ні до інфекційних, ні до ревматоїдних процесів.

Причин для розвитку остеоартрозу безліч. Дегенерація хряща може початися після перенесеної травми, наприклад внутрішньосуглобового перелому. Наявність у собаки дисплазії тазостегнових або ліктьових суглобів неминуче призводить до розвитку остеоартрозу з часом. Причиною остеоартрозу колінного суглоба найчастіше є перенесений розрив передньої хрестоподібної зв'язки, а при ураженні плечового і скакального суглобів можна припускати, що в дитинстві собака перенесла розшаровуючий остеохондрит (патологія, пов'язана з відшаруванням в процесі росту ділянки хрящової поверхні суглоба).

Зовні остеоартроз проявляється, перш за все, кульгавістю. Кульгавість зазвичай кінцівки, що опирається, після тривалого спокою собака кульгає сильно, при русі кульгавість поступово зменшується, тварина начебто «розходжується». У періоди загострень больового синдрому буває кульгавість «висячої кінцівки». Якщо собака кульгає тривало, можна помітити м'язову атрофію - хвора кінцівка виглядає тонше. При більш уважному огляді вдається виявити збільшення суглоба в об'ємі. При пальпації помітно обмеження рухливості в суглобі, хворобливість і іноді крепітація.

На жаль, остеоартроз невиліковний в повній мірі. Єдиним засобом радикального лікування є заміна суглоба штучним імплантатом - ендопротезування. У собак це поки реально тільки при ураженні кульшового суглоба, та й то з великою кількістю застережень і різних «але». У повсякденній практиці лікарі ветеринарної медицини при остеоартрозі використовують консервативне лікування. Препаратами вибору є нестероїдні протизапальні засоби. У собак застосовують препарати на основі кетопрофену, зокрема Ріфен ( виробництво «Ріхтер Фарма», Австрія). Нестероїдні протизапальні засоби мають виражену протизапальну і знеболюючу дію і слабку хондропротекторну дією (здатні гальмувати прогресування остеоартрозу). На жаль, не позбавлені вони і побічної дії, яка зводиться, в основному, до появи виразкових уражень в шлунку і кишечнику, причому шлях введення препарату в організм тварини не має при цьому значення. Саме це і обмежує їх застосування в ряді випадків. Протипоказані вони і в разі ниркової недостатності. Тим не менш, якщо не перевищувати рекомендованої дози, не давати препарат натщесерце, використовувати допоміжні препарати (Н2-блокатори, наприклад), ризик ускладнень зводиться до мінімуму.

Крім цього,  в комплексному лікуванні широко застосовуються також так звані хондропротектори. Це препарати на основі глюкозаміну, хондроїтину, гіалуронової кислоти. Ці речовини - будівельний матеріал для хрящової тканини. Отримують хондропротектори найчастіше із хрящів м'ясних тварин і деяких інших джерел. Більшість хондропротекторов є, по суті, біологічно активними добавками (БАД) і не є лікарськими препаратами. Вони абсолютно нешкідливі, але ефект від їх застосування до цих пір в науковій літературі залишається предметом дискусії.

Останнім часом з'явилися Хондропротекторні препарати для внутрішньовенного і внутрішньосуглобового введення, що володіють підвищеною біодоступністю. Їх застосування виглядає більш науково обгрунтованим і в даний час активно вивчається