(04563) 6-04-23

(067) 249-86-67

info@belvet.kiev.ua

м. Біла Церква
вул. Клінічна, 6
УкрРуEng
Про компаніюПродукціяНовиниПублікаціїКонтактиВакансії
Публікації
Детальніше

Препарат Теранекрон в лікуванні виразки рогівки у кішок

Один з найбільш небезпечних і поширених видів запалення рогівки у тварин - виразка рогівки. Найчастіше в розвитку цього серйозного захворювання має місце неуважність власників тварин, які не звертають уваги на те, що кішка «чеше око», «ходить з примруженими очима», на почервоніння кон'юнктиви очного яблука, на підвищене відділення слізної рідини або гнійні виділення. Всі ці ознаки ведуть до порушення оптично-заломлюючої функції рогівки, що веде до зниження гостроти зору, а нерідко і до його повної втрати. Тому дана патологія вимагає термінового лікування.

Виразка рогівки - кратероподібний дефект рогівки, обумовлений її некрозом внаслідок інфекційного ураження (первинного або вторинного після травми, опіків, трофічних порушень і ін.). Виразка рогівки - порушення цілісності не тільки епітелію рогівки (що характерно для ерозії), а й передньої прикордонної мембрани.

Виразковий процес в рогівці проходить послідовно п'ять стадій:

  • стадія інфільтрації виразкової зони;
  • стадія розпаду інфільтрату і утворення виразки;
  • стадія фасетки - регресія виразки, яка характеризується очищенням від некротичних залишків дна і країв виразки і швидким розростанням епітелію, який вистилає краї і дно дефекту рогівки;
  • стадія формування рубця, коли під епітелієм починає утворюватися молода рубцева тканина;
  • стадія завершення, що характеризується дозріванням і ущільненням сполучно-тканинного рубця.

Виразки можуть бути стерильними (без патогенних мікробів), або інфекційними. У тактиці лікування виразкового процесу важливо знати чи є  виразка інфекційною. Як правило, результати мікробіологічного дослідження стають нам доступними дуже пізно (зазвичай через тиждень), тому призначається лікарська терапія емпірично, тобто на основі розумного припущення, яка група бактерій викликала патологічний процес. У разі інфекційних виразок стероїдні препарати не призначаються. Стерильні виразки зазвичай лікуються призначенням протизапальної терапії у вигляді стероїдних і нестероїдних розчинів в краплях в поєднанні з антибіотиками.

Метою нашої роботи стало, вивчення нового препарату Теранекрон - представника сімейства нестероїдних протизапальних препаратів, з подальшим використанням його в реабілітації експериментально викликаної виразки рогівки у кішок.

Теранекрон - протизапальний препарат виробництва фірми «Ріхтер Фарма», Австрія, являє собою екстракт отрути павука Тарантула, який залишається активним у фармацевтичному препараті тривалий час. Препарат вибірково абсорбується в запалених тканинах, відокремлюючи їх від здорових. Ефективний при некротичних і проліферативних процесах.

Для досліду були створені 2 групи тварин по 10 безпородних кішок в кожній, у віці 3-5 років. Опік кішкам наносили на праве око, лівий служив контролем. Тварин фіксували на операційному столі так, щоб рогівка обпеченого ока перебувала в горизонтальному положенні. Попередньо всім кішкам вводили Бутамідор в дозі 0,04 мл / кг маси. На рогівку ока, методом штампа наносили ізольований опік 5% розчином їдкого натру. Це давало можливість отримати опік однакового ступеню у всіх досліджуваних тварин. Експозиція при опіку дорівнювала 10 секунд. Відразу після нанесення опіку, очі рясно промивали фізіологічним розчином.

Лікування у всіх кішок починали через 48 годин, в період виражених трофічних розладів органу зору.

Десяти кішкам 1-ої групи (контроль) застосували новокаїнову блокаду у зовнішнього кута ока 0,25% розчином новокаїну 1 раз в 3 дня. Щодня в кон'юнктивальний мішок ураженого ока закладали 1% -у очну тетрациклінової мазь 3 рази в день. Внутрішньом'язово одноразово вводили розчин дексаметозону в дозі - 0,2 мл.

Десяти кішкам 2-ї групи (дослідна група) вводили в кон'юнктивальний мішок ураженого ока 2 рази в день закладали мазь Траумель. Підшкірно одноразово вводили Теранекрон в дозі 0,2 мл.

Результати дослідження.

У тварин 1-ї групи лікування опіків очей за клінічними даними було малоефективним. Уже до кінця 1-го тижня у 3-х кішок наступила перфорація рогівки після її виразки. Опіки протікали з особливо вираженою реакцією, очна щілина у тварин довго залишалася зімкнутої, відзначався виражений набряк кон'юнктиви повік і очного яблука. Опіки ускладнювалися вторинною інфекцією, помітно відставала епітепізація рогівки. Повіки, як правило, були різко набряклими, при дотику до очного яблука спостерігали виражену болючість.

Характерним для перебігу опіків очей у кішок 2-ї групи, було помітне швидше відновлення епітелію рогівки.

Рогівка через 3-4 доби після початку лікування виглядала блискучою, хоча і зберігалося незначне помутніння. Очна щілина у тварин добре відкривалася, ніяких ознак інфекції не спостерігалося. До кінця 3-го тижня спостереження відмічена найбільша прозорість рогівки.

Таким чином, проведені клінічні дослідження показують, що застосування лікування  препаратом Траумель в поєднанні з протизапальним препаратом Теранекрон скорочує термін лікування на 10-15 днів, поліпшуються функціональні результати, що підтверджує терапевтичний ефект запропонованого нами методу лікування виразок рогівки у кішок.